1.  Poradíme, volejte: +420 724 556 796

Odpradávna chodily se ženami k porodu další ženy, říká Alena Franková

Když se rodina rozroste o nového človíčka, je to velká radost. Když se tým rozroste o nového inspirativního člena, je to vždycky výhra. Jelikož Motherbox maminky obdarovává a uvědomuje si, že to zdaleka není vše, co může udělat, už dlouho si přál potkat někoho, kdo by o maminky pečoval a zároveň jim poskytoval praktické informace. Přál si intenzivně, a proto se mu to nyní splnilo.

Nová posila přišla v tu nejvhodnější chvíli. Jmenuje se Alena Franková a oblastí její činnosti je především mateřství, respektive rodičovství. Jako dula provází ženy těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Je lektorkou předporodní přípravy nejen žen, ale i mužů, pracuje s nejrůznějšími technikami na uvolnění mysli i těla, vede lekce tance pro těhotné a zároveň je i certifikovanou hypnodulou, čímž její profesní záběr zdaleka nekončí. Jelikož nás její práce velmi oslovila, rozhodly jsme se s Alenou udělat rozhovor.

 

Mezi vaše činnosti patří práce duly. Zajímalo by mě, co to vlastně znamená. Kdo je dula?

Dula je průvodkyně žen těhotenstvím. Doprovází ženy k porodu a také o ně pečuje v šestinedělí. Je to žena, která psychicky podporuje budoucí maminku, ale i jejího partnera. Připravuje je na porod, na celou tu novou událost v jejich životě, kterou mateřství, respektive rodičovství, zajisté je. Dále chci zmínit, že dula není zdravotnice, i když je to žena, která může na fyzické úrovni pracovat třeba s aromaterapií, s masážemi, s různými technikami… Já ráda říkám, že dula má hlavně přinášet klid mezi lidi, kteří jsou v nové situaci, neví, co si počít, a potřebují někoho, s kým se cítí bezpečně.

 

V jaké fázi těhotenství se na vás ženy obrací? Kdy mohou začít využívat vašich služeb?

Ženy většinou kontaktují dulu měsíc před porodem. Já doporučuji obrátit se na ni klidně dříve – pokud se chce žena opravdu připravit a projít těhotenstvím i porodem s vnitřním klidem. Nejdůležitější je, aby se stihla nastolit důvěra mezi dvěma lidmi, což se pochopitelně dělá hůře, když se ty dvě ženy potkají jednou před porodem, než když se potkají třeba třikrát, pětkrát, desetkrát. Ale je to individuální, je to na každé ženě.

 

A jak dlouho potom spolupráce trvá? Kdy se s vámi maminky obvykle loučí?

Některé se loučí po porodu, ale většinou dula navštěvuje maminku i dále. Pomáhá jí doma s kojením, ukazuje jí, jak manipulovat s miminkem, jak ho vykoupat a podobně. V porodnici sice maminkám všechno ukážou, ale třeba prvorodičky často nemají v sobě dostatečnou jistotu, některé ženy to zapomenou, takže dula chodí ještě na poporodní návštěvy. V tu chvíli je mezi těmito dvěma ženami již nastolená ona důvěra, o které jsem mluvila, dula mamince zůstává oporou.

 

Existují duly, které miminko i pohlídají?

Ano. Když je žena už vyčerpaná, nemá nikoho na pomoc, tak dula například u ženy přespí a pomáhá jí během noci s miminkem. Maminka se pak může třeba na dvě tři hodiny vyspat. Je toho opravdu hodně, co žena může potřebovat, a samozřejmě také záleží na konkrétní dule, na tom, jak má nastavenou svoji práci, co je ochotná udělat.

 

Tím pádem jsou duly hodně vytížené… Musí si ženy objednávat dulu dlouho dopředu?

Duly, které dělají svou práci na plný úvazek, je určitě třeba kontaktovat zhruba půl roku před termínem porodu. Nevím, jak je to na menších městech, já se pohybuji v Praze a tady jsou duly opravdu vytížené. Kolikrát si maminka řekne, že první kontakt nechá na měsíc nebo dva před porodem, což může být bez šance. Pak ale také existuje spousta začínajících dul, které prošly kurzem, a ty mají obvykle větší kapacitu právě z důvodu, že začínají.

 

Vy jste také dula na plný úvazek?

Já osobně to mám tak, že práce duly není mým hlavním zdrojem příjmů. Dělám tuto práci proto, že mě naplňuje, je to pro mě služba. Nespolupracuji s deseti ženami měsíčně. Bojím se syndromu vyhoření a nerada bych, aby se mi to stalo v oblasti, která mě tak baví.

 

Obracejí se na vás spíše prvorodičky, nebo ženy, které něco zaskočilo v prvním těhotenství a uvědomily si, že potřebují změnit přístup?

Je to tak půl napůl. Konkrétně můj první doprovod do porodnice byl se ženou, která rodila druhé miminko. Potom jsme mohly porovnat, jaký to mělo efekt, když zažila první porod bez duly a druhý s dulou, při kterém již také věděla, do čeho jde.

 

Kdybyste měla popsat, proč je vlastně důležité mít dulu, co byste řekla?

Především bych vyzdvihla pocit bezpečí. Odpradávna chodily se ženami k porodu mimo porodní báby také další ženy, ať to byly maminky, bylinkářky nebo ženy, které byly zkrátka ženě něčím blízké. Tyto ženy vždy patřily k porodu. Když žena není u porodu sama, ví, že tam má někoho, na koho se může spolehnout a obrátit, cítí se mnohem bezpečněji. A právě bezpečí je podle mě pro přirozený porod nejdůležitější. Celkově bych tedy řekla, že dula poskytuje především bezpečí, důvěru, klid a určité podpůrné metody, o kterých žena kolikrát do té doby nemá ponětí.

 

O jaké metody například jde?

Třeba aromaterapie, masáž, ulevující techniky a další. Žena najednou třeba zjistí, že jí pomůže masáž nějakým konkrétním olejíčkem, uleví se jí okamžitě během dvou minut a je nadšená. Také je velmi důležité, jaká slova se během porodu volí. Je toho opravdu mnoho.

 

Pokud to chápu správně, u porodu tedy mohou být tatínek i dula?

Přesně tak. Pokud předem neproběhne příprava na kurzech právě s dulou, muži často neví, jakou roli v tu chvíli sehrát – zvlášť když je jejich žena prvorodička. Muž může být zmatený a často neví, jak své ženě pomoci. Ona se například může v určité fázi porodu hlasitě projevovat a muž má najednou pocit, že je to něco, co se nemá dít. A dula je tam právě od toho, aby mu řekla, že to, co se děje, je v pořádku. Vysvětlí situaci. Proto je i pro tatínka velmi důležitá. Uklidní, ale také často muže nějak zaměstná. Žena dá například dule najevo, že by chtěla být chvíli sama, a dula muže poprosí, aby došel své ženě pro vodu. Tatínkové se pak cítí mnohem lépe, mají svoje místo, vědí, co mají dělat, a nemusí panikařit. Zároveň to není tak, že by dula brala místo otci dítěte, to vůbec ne. Dula je v tichu a klidu v pozadí a vstupuje do hry ve chvílích, kdy je zapotřebí.

 

Jakým způsobem probíhá příprava nastávajícího tatínka před porodem?

Ukazujeme mužům, jak být ženě fyzicky nápomocní, ale také vysvětlujeme, jak jí může být oporou ve vypjatých situacích během porodu. Jak se ženou komunikovat, čeho se vyvarovat, co je naopak žádoucí. Důležitým tématem je i to, jak se žena během mateřství mění. Poskytujeme tedy mužům informace, aby mohli vše lépe pochopit. Samozřejmě ale záleží na tom, zda má muž o přípravu zájem.

 

Kdo vás tedy spíše vyhledá – muž, nebo žena?

Spíše žena, i když zrovna v poslední době se mi několikrát stalo, že jsem o práci duly mluvila s muži, kteří se mají stát otci, a oni sami byli nadšení, že je něco takového možné. Řekli mi, že o tom musí rychle povědět svým těhotným ženám a předat jim kontakt.

 

To je moc hezké…

Muži o tom totiž většinou neví. Nemají potřebu si informace dopředu hledat, dokud jejich žena neotěhotní. Řekla bych, že v dnešní společnosti muži hlavně cítí potřebu ženu v těhotenství zabezpečit hmotně – koupí nábytek do dětského pokoje, kočárek… Všechno ostatní zůstává na ženě. Na porodech, na které se ale oba připravují spolu, je nádherně vidět, jak to může fungovat i jinak. Z trojice miminko–maminka–tatínek je cítit krásné propojení, přímo exploze lásky. Mně osobně tyto okamžiky připadají nádherné, až hmatatelně nádherné.

 

Dávají vám tatínci nějakou zpětnou vazbu?

Ještě se mi nestalo, že by mi někdo z mužů řekl, že jsem mu vzala jeho místo. Naopak – říkají, že to byla pozitivní zkušenost, a mnohdy sami muži vyjadřují vděk a poděkování.

 

Proč jste se vy osobně rozhodla pro tuto profesi?

Když jsem poprvé otěhotněla, zjistila jsem, že existuje možnost mít dulu. Bohužel jsem se to dozvěděla až chvíli před porodem, takže u prvního porodu jsem dulu neměla. Byla tam se mnou moje porodní asistentka – tehdy jsem si ještě myslela, že mi může vynahradit psychickou podporu, ale to se nestalo. Tenkrát jsem se spletla, protože jsem ještě nebyla dostatečně informovaná. Když jsem se později o profesi duly začala více zajímat, úplně mě to téma nadchlo. Když jsem otěhotněla s druhou dcerou, už jsem navštěvovala kurz a stávala se dulou. U druhého porodu jsem tedy měla dulu a zároveň jsem již věděla, o co jde a na co si dát pozor. Byla to asi nejlepší zkušenost v mém životě – nejhezčí zážitek. Od té doby také moc ráda mluvím se ženami, které se bojí porodu, které mají pocit, že to nemůže jít hladce, že to musí být vždy dramatické a bolestivé. Nejraději předávám zkušenost, že to jde i jinak. Žena může být z porodu nadšená a může to pro ni být krásný posilující a transformační zážitek. Baví mě vidět na ženách ten pokrok. Zezačátku mohou být některé z nich vyplašené, panikaří, a nakonec k porodu přijde sebevědomá žena, která umí naslouchat svému tělu, umí se naladit na miminko a na sebe a dopřeje si, co je potřeba. Ví, co chce. To je moc důležité.

 

Na závěr se vás chci zeptat, co plánujete do budoucna. Na co se nejvíc těšíte?

Teď jsem nadšená hlavně z propojení s Motherboxem, protože mi to do sebe hezky zapadá. Je jasné, že na něco takového při porodu nemyslíte, ale já osobně bych byla velmi potěšena, kdybych dostala nějaký krásný dárek, kterým by někdo vyjádřil – děkuji, že jsi to takhle krásně zvládla a přivedla na svět naše děti v bezpečném a láskyplném prostředí. Propojení s Motherboxem však není jen o dárcích. Naší vizí je pořádat různé akce, kde budeme šířit osvětu, podporovat ženy a muže v jejich cestě rodičovstvím.

Na Motherboxu se mi toho líbí spousta, v neposlední řadě to, že Martinka podporuje ženy na mateřské v projektu Mother’s work.  Moc důležité pro mě osobně je i to, s jakými lidmi pracuji, a tady cítím, že jsem na správném místě.

 

 

Alena Franková – dula, certifikovaná hypnodula, lektorka aktivní a vědomé přípravy na rodičovství a mateřství, lektorka tance, masérka.

 

Pokud vás rozhovor zaujal a chtěli byste se dozvědět více, můžete Alenu Frankovou kontaktovat na e-mail: alena@motherbox.cz

 

 

Text: Eva Lauberová