1.  Poradíme, volejte: +420 724 556 796

I.díl o úklidu “Já se snad zblázním”

Moje milované maminky,

“Já se snad zblázním” je název pro náš první díl seriálu o nekonečném úklidu a jeho ŘEŠENÍ!! ANO, máme asi řešení a jestli se chcete aspoň pokusit vytvořit i na mateřské i mimo ní “harmonický domov”, tak nás sledujte a věřím, že Vám to ušetří Váš drahocenný volný čas, kdy není fér – že se máte věnovat úklidu,  když miminko spí  a to pořád a pořád dokola. Poté přijde Váš muž / nedej bože ještě utrousí poznámku ” hmm tady je tedy bordel” / a Vám nezbývá nic jiného, než se smířit s tím, že máte nové povolání a to jako “uklízečka” bez nároku na mzdu. Otrokářka nejste, tak honem rychle jdu na věc a napíšu zde pár rad, co mě tedy osobně opravdu pomohlo a záleží jak a co si z toho vezmete a zkusíte praktikovat na Vaší domácnost nebo kancelář…

Začneme pomalu a každý týden si dáme jasné cíle, čeho přesně chceme dosáhnout a co nám to dá a udělá s našim novým životem.
Pochopila jsem, že stav v mé mysli, můj vztah k sobě samé i způsob, jakým se vyjadřuji vůči světu, mají velice úzkou spojitost s tím, jaké pocity zažívám ve svém domě a vůči němu. jelikož doma strávíme tak velkou část svého života, došlo mi, že právě domácí prostředí je tím, co utváří moji realitu a ovlivňuje celou naší rodinu a proudící energii.
A maminky, to platí i na dětské hračky a staré dětské mini roztomilé oblečky:-).

“Máte li doma staré, nepouživatelné a nehybné věci, znamená to, že se také v naší mysli, v těle a emocích najde leccos přežitého a ustrnulého”

Po radách, co Vám zde dnes napíšu jsem se rozhlédla, všude jsem viděla jen věci, které byly mému srdci milé a vyloženě svítily pozitivní energií. Váš byt Vás má hýčkat, inspirovat a motivovat – ne deprimovat, demotivovat a dostávat do ještě větší deprese….

Cesta, kterou jsem si zvolila, mě rovněž přivedla k poznání, že ekologickým chováním přispíváme nejen planetě, ale též sami sobě. Zakotvenost v přírodě a úcta ke všem jejím součástem představuje nutný předpoklad opravdového a trvalého štěstí. A kde jinde začít než u nás doma? Vždyť domov představuje kousek matičky Země, který máme výhradně pro sebe, a navíc jediné místo, kde záleží skutečně jen na nás, jak se k ní budeme chovat

Například když vidíte film, kde je zamilovaný dvojice – jsou v bytě čerstvé květiny, světlo, něžné barvy a když je “střih” na někoho negativního, tak je všude tma, špinavé nádobí, tmavé barvy a cítíte i z filmu již zápach celého bytu:-). Protože se emoce prolínají do našeho bytu a když právě jsme na mateřské a nic opravdu nestíháme, i když si můžete dovolit uklízečku třeba 1x týdně, tak je potřeba dát i dny, kdy neuklízí přeci do pořádku  a proč platit někoho, kdo nám bude za peníze “otírat” nepotřebné věci a zdržovat se úklidem všeho, co ani nikam nepatří..

Tak jdeme do toho a začneme s prvním cílem a to proč a jak se věcí doma zbavit a věřte, že poté se budete lépe loučit s přáníčkem od Vaší nejlepší kamarádky, s kterou se již roky nevídáte – nebo s pohledy z dovolený Vaší sestry…

Věci, kterých je třeba se zbavit:
Obecné pravidlo praví, že se zbavujeme všeho, co nemáme rádi nebo nepotřebujeme. Nezáleží na tom, oč se jedná, kdo nám danou věc dal, jak dlouho ji máme, popřípadě co symbolizuje. Přesto raději vyjmenuju různé druhy harampádí – ať při očistě svého obydlí postupujete co nejúčelněji a nejefektivněji a ať vašemu oku bažící po očistě nic neunikne.

“Každá věc má svoje místo – pokud svoje místo nemá, tak ji vytvořte nové místo nebo ji vyhoďte”

Malý rituál na úklid:
Zapalte si bílou svíčku a udělejte si čaj/ kávu. Sedněte si před svíčku a dejte si nápoj do obou rukou a řekněte si nahlas “Až tento nápoj vypiju, dostanu energii a motivaci na úklid mého domova a vytvořím zde lásku a krásné zázemí pro svoji rodinu” a poté až nápoj vypijete, nechte klidně svíčku hořet a budete celá “natěšená” na úklid a možná uklidíte ještě více, než jste plánovala. Můžete i byt nastříkat esenciálními oleji od doporučuji Nobilis Tilia a otevříti okna ať máte čerstvý vzduch a budete v míru a lásce uklízet. Děti to z Vás ucítí a budou v klidu, nebo Vám budu pomáhat s radostí.

 1. Přebalovací taška a kočárek
  – Vyndejte všechno z přebalovací tašky / kabelky a tašku vyperte, utřete, vyprašte
  – Poté si každou věc vemte do ruky a upřímně si řekněte jak často jste ji použila a pokud odpověď bude, že vlastně nikdy, nebo “až jednou”, tak teď momentálně nemá smysl tahat takovou zátěž a když něco nutně hledáte, musíte vždy vyházet tolik věci..
  Příklad – přebalovací taška
  Dnes jsem si takto pořádek dělala ve své přebalovací tašce a co jsem vyřadila a nebo nahradila bylo:
  Milion tampónu poházených různě “kdyby náhodou” – nechala jsem si dva v malé kapsičce, kam jsem si také dala jednu náplast, levandulový olej Nobilis Tilia ( ten používám na malé pády a škrápance, škrtidlo, malé nůžky, homeopatika, nůž – prostě takovou malou lékárničku jen toho nejdůležitějšího a krém na ruce od Nobilis Tilia (teď na podzim si snad mažu 10000x za den) a ten nůž mám takovou svoji jistotu, když třeba zavítáme do lesa na procházku, kde nikdy nevíte a to chodím docela často sama do přírody s Laurinkou a raději ať mám sebou nůž a můžu ho použít třeba na houby v tom lepším případě:-).
  Vyndala jsem všechny igelitové pytlíky “kdyby náhodou”, místo toho jsem si dala nepromokavý  jeden sáček od gmini, který se dá prát.
  Milion náhradního oblečení – místo toho jsem dala nově vyprané tepláčky, kalhotky, ponožky, tričko a mikinu. Místo těch igelitek na nákup jsem si dala do tašky i látkovou tašku Klorane.
  Různě poházené plenky Monperi a velké ubrousky – místo toho jsem si dala jedno malé balení ubrousků MonPeri 20ks a dvě plenky.
  Různé gumičky, kapesníky, ubrousky – dala jsem si jedno balení kapesníků, dvě gumičky do malé kapsičky, kde mám právě tu svoji “lékárničku”.
  Pár drobných jsem si hodila do přední kapsy, spolu s labelem a krémem pro Laurinku a to Olinka od Nobilis Tilia na již  zimu, vítr apod. a používám ho na všechno i pro sebe…
  Poté 1x balení ovocných kapsiček a pokud ještě dáváte mléčko apod, tak by tam neměla chybět malá zásoba lahvičky se sušeným mlékem a třeba musli tyčinka pro Vás na energii. Přebalovací skládací podložka a možná obyčejná látková plena v obalu třeba v tom nepromokavém pytlíku. Pokud budete mít špinavé, mokré prádlo – právě ho dáte poté do toho nepromokavého sáčku a budete mít čistou tašku a nic neproteče a platí i na plínku, když ji zrovna nemůžete ihned vyhodit.
  Různé hračky – vybrala jsem jednu a to například malé razítka, s kterými se zabavíme vždy a všude
  Lžičku a například dudlík – dnes na vše existují i obaly, tak doporučuji koupit i rovnou s obalem plastovým na dudlíček či lžičku.
  Propiska a kus papíru – popřípadě Vaší vizitku stačí dát do peněženky
  2. Kočárek
  Zde také určitě pomůže kočárek kompletně vyprázdnit, vyčistit a vyprat vše co se vyprat dá.
  Co v kočárku potřebujete je určitě nyní podložka na zimu do kočárku, vždy příjemná deka, malý deštník nebo velkou pláštěnku pro vás a třeba i miminko. Za chvíli to budou i rukavice na kočárek, čepice a vše co zajistí, že nic nezkazí Vaší procházku nebo cestu. Co třeba i termoska na kávu či čaj:-)
  Váš byt:
  Papíry
  Do této kategorie spadají staré účtenky, milostné vzkazy z dřívějších vztahů, nabídky od bank a obchodů, seznamy úkolů, záruční listy na spotřebiče, které už ani nevlastníte, narozeninová přání z minulých let /včetně těch z loňska/, prošlé či nezajímavé poukazy a podobně.
  Směle se vrhněte na všechny pořadače, skříňky, přihrádky i takzvané zásuvky na všelicos.
  Oblečení
  Zbavte se všeho, co Vám nepadne nebo se Vám nelíbí. Pokud čekáte, až shodíte pár kil, popřípadě až se zlepší finanční situace umožní koupit si něco nového, nedělejte to! Zasloužíte si mít ve skříni jen oblečení, ve kterém vypadáte skvěle teď, jací právě teď jste, i kdyby to znamenalo, že nějakou dobu Váš šatník bude chudší.
  Pokud se odvážně zbavíte nepotřebných kusů, potvrzujete tím, že se máte rádi a věříte ve světlé zítřky.
  Ohledně dětského oblečení víte sama, jak se rychle mění a je dobré od začátku oblečení, které je již malé – dávat do krabice a ihned popsat velikost a například takto:
  Oblečení léto velikost 1 – 2 roky
  Existuje hodně online prodejů, kde určitě prodáte vybrané kousky a nebo jestli si chcete schovat, tak najděte systém od začátku, kde vyperete, složíte a popíšete co schováváte a poté  najdete tomu speciální místo, polici ve sklepě, kam budete oblečení dávat.Pro dnešek to úplně stačí a pokud zvládnete udělat si pořádek zatím takto, zase za týden napíšeme další nápady a postupně si uklidíte celý byt. Příště se můžete těšit na knihy, ozdoby, nábytek, dárky, jídlo apod.Tajný trik bohyně:
  Kupujte si pravidelně květiny, nebo si je utrhněte při výletě a dávejte na stůl to psychicky i fyzicky rozzáří Váš domov, dále aspoň jednu svíčku každý večer při večeři zapalte, ať si děti také zvykají na oheň / dříve ho viděly každý den a spalo se kolem něho a dnes ho vidí jen jako atrakci. Světlo ze svíčky Vás uklidní.  Poslední trik je vonět Váš byt přírodním olejem. Stačí si vymačkat citron do teplé vody do spreje a prostříkejte celý byt. Pokud můžete více investovat, kupte si od Nobilis Tilia už připravené spreje / nebo jiné přírodní kvalitní 100% oleje, které nevadí dětem a zvířátkům. Vy jste PANI domů a vytváříte vy nový život, tak ať stojí za to!!.

  Jen chci na závěr napsat, že je jasné že to na každého padne a jsme v tom společně. Nestydíme se přiznat, že to uklízení nás asi nejvíc nervuje a rozčiluje až k pláči, ale čím míň věcí budeme uklízet tak tím míň práce.

  Tento týden máme a úkol:
  Uklidit si přebalovací tašku / batoh a kočárek
  Vyházet všechny papíry, účtenky, faktury apod. dát do šanonu / popřípadě koupit nový
  Celkově najít místo na všechny rodné listy, kartičky, pojištění a udělat prostě třeba nové desky s jménem Vašeho miminka, nebo prostě nazvat Mateřská 2018 a tam dávat všechno co se týká porodu, přihlášení, mateřské, doktorů apod.

  Těšíme se na Vaše nápady, rady a příště bude pokračování až si uklidíme celý byt společně, pěkně postupně.

  Vaše Martina