1.  Poradíme, volejte: +420 724 556 796

33 rad o “plavání” kojenců

1. Co radí lékaři k „plavání“ kojenců?

„Každý, komu se narodilo dítě, ví, jakým zážitkem je pro rodiče, a většinou i pro novorozence, koupání. Tento příjemný pocit je možné povýšit novými pohybovými možnostmi ve vaničce po odborném zaškolení maminky nebo obou rodičů instruktorkou kojeneckého plavání. Dítě brzy pozná příjemný pocit z polohování a nových pohybových aktivit, krásně se ve vodě uvolní a připraví se na eventuální další cvičení v bazénu s maminkou v baby clubu. Nebojte se, za celou dobu práce v Baby clubu Juklík jsem nezaznamenal žádné negativní stránky této bohulibé činnosti s výhodou denního potěšení rodičů i dětí,“ říká MUDr. Karel Bečka

malý bazének 1  velký bazén 1

2. Co je to „vaničkové plavání“ miminek?

U dětí v nejútlejším věku (od narození do ukončeného pátého měsíce věku) nejde o plavání v pravém slova smyslu. Proto se stalo zvykem dávat slovo „plavání“ do uvozovek a přezdívá se mu tzv. vaničkování. V tomto období jde především o prožitkovou činnost.

Plavání kojenců Luka - vanička pro zaplavání kojenců

3. Jak probíhá „vaničkové plavání“ kojenců?

Jsou dvě možnosti, které se v současné době nabízejí. Můžete navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou, nebo může lektorka přijít přímo k vám domů. Je vlastně úplně jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech.

4. Jak dlouho trvá lekce „vaničkového plavání“ kojenců?

Lekce většinou trvají 50 až 60 minut, v domácím prostředí se můžou protáhnout až na 120 minut. V samotné vodě jsou miminka v úplných začátcích přibližně 10 minut a doba pobytu ve vodě se postupně zvyšuje až na 30 minut.

5. Jak často chodit na „vaničkové plavání“ kojenců?

Doporučovaná četnost návštěvy lekcí „vaničkového plavání“ je jednou za 14 dnů, případně jednou za 14 dnů. Vše, co se na lekcích naučíte, můžete aplikovat denně v domácím prostředí.

6. Kdy začít s „vaničkovým plaváním“ kojenců?

Doporučovaný věk pro zahájení „vaničkového plavání“ je asi od 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem. Do bazénu s rodičem na tzv. plavání se opravdu může chodit až od dokončeného pátého měsíce věku dítěte. Před samotným kurzem přímo v bazénu může rodič s miminkem navštěvovat v klubech lekce na vaničkách, kdy je dítě vedeno rodičem ze břehu.

7. Lze si domluvit lekce s lektorkou doma?

Ano, jde vlastně o seznámení rodiče s jednotlivými úchopy, které pak rodič může praktikovat s dítětem sám v prostředí domova. Pro některé rodiče to může být úplná novinka, jiní se zase ujistí v tom, že jejich postup je správný, že žádnými úchopy nevystavují dítě nepříjemné situaci a konzultace s instruktorkou slouží k získání sebevědomí. Plavání ve vaničkách je především velmi pozitivně laděná aktivita, kdy zažívá příjemné okamžiky jak dítě, tak rodič. Ano, můžete koupání pojímat pouze jako očistu těla, ale je škoda se o tak krásné okamžiky při společném dovádění ve vaně ošidit.

8. Musí být voda pro „vaničkové plavání“ kojenců upravovaná?

V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá vždy o řádnou dezinfekci samotné vany po vypuštění.

 

Jak překonat u dětí strach z vody (třeba po špatných zkušenostech)

9. Co očekávat od lektorky „vaničkového plavání“ s miminky?

Lektorka se určitě nesnaží maminku poučovat, co a jak má dělat. Spíše se snaží jí naslouchat a v případě nejasností či dotazů spolu mohou daný dotaz konzultovat. Pokud si lekce vaničkování dopřejete pravidelně, má instruktorka šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, může upozornit i na případné odchylky, které pak můžete konzultovat se svým pediatrem.

10. Co lektoka „vaničkového plavání“ s miminky nenahradí?

Lektorka kojeneckého „plavání“ určitě nikdy nenahradí vašeho profesionálního lékaře, ale na druhou stranu vaše miminko vidí pravidelně a častěji a může zareagovat okamžitě.

11. Co je součástí „vaničkového plavání“ s kojenci?

Základem lekcí je „plavání“, ale součástí jsou i informace o správném nošení miminka i základní prvky kojenecké masáže. V závěru každé lekce vám instruktorka vysvětlí velmi milou a nenásilnou formu otužování.

proč zvolit Juklíka

 

12. Existuje metodika „vaničkového plavání“ kojenců?

Ano, na „vaničkové plavání“ existuje propracovaná, dlouhodobě ověřená metodická řada, kdy se postupuje od jednotlivých jednoduchých prvků. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak sami můžete zařazovat do svého domácího koupání.

13. Co je cílem „vaničkového plavání“ s miminky?

Jde především o to, abyste si společné koupání užili, i když nebudete mít instruktorku u sebe. Abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na své miminko.

14. Co přináší zdravotně nejmenším „vaničkové plavání“ s novorozenci?

Rozvíjí aktivní a přirozený pohyb i psychomotorický vývoj, lepší se jím střevní peristaltika a tím se zmenší bolesti bříška. Při „plavání“ se zapojuje celý svalový aparát, při případných odchylkách pomáhá „plavání“ k jejich odstranění a také ovlivňuje srdeční cévní systém. Pohyb ve vodě naprosto přirozeně podporuje u dětí chuť k jídlu, je potvrzen pravidelnější a hlubší spánek a jde o přirozenou formou otužování!

15. Je pravda, že „vaničkového plavání“ s miminky podporuje vazbu mezi rodičem a dítětem?

Ano, „plavání“ s kojenci je jednoznačně považováno za jednu z prvních „aktivit“, ze kterých se společně raduje dítě i rodič. U miminek je ve vodě vidět krásné uvolnění a celkové zklidnění a hlavně – „plavání“ umožňuje prohloubení citové vazby mezi dítětem a rodičem při společné činnosti. Navíc máte možnost s instruktorkou konzultovat spoustu otázek v oblasti kojení, výživy, dětské masáže, nošení miminka…

16. Vadí voda v ouškách?

Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny vysušit zevní zvukovod.

Velký seznam: 24 rad, jak na koupání miminka

17. Jak vybrat dobrý klub pro „vaničkové plavání“ kojenců?

Svůj klub nebo přímo lektorku vaničkování můžete hledat na webových stránkách či sociálních sítích. Dobrá je i konzultace se svým pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky. Oceníte, pokud si informace k „vaničkovému plavání“ zjistíte již v průběhu těhotenství.

18. Kolik stojí lekce „vaničkové plavání“ s kojenci?

Ceny “vaničkového plavání” v Praze a okolí se pohybují okolo 600 Kč.

19. Neuškodí miminku „plavání“ v zimě?

Plavání v podzimních a zimních měsících vřele doporučujeme. Je to období plískanic, pošmourného počasí, je brzy tma. Lekce plavání tak bývají takovým světýlkem v tunelu a krásným chvilkovým návratem k létu. Pokud si ovšem budete vybírat kurzy plavání, určitě se ubezpečte, že nedílnou součástí areálu je i herna pro děti – ta je totiž zcela nezbytná kvůli správné aklimatizaci po plavání. Pokud po plavání dodržíte tyto nutné rituály, přesvědčíte se, že plavání je velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení.

20. Je důležité miminko po „plavání“ aklimatizovat ještě v klubu?

Ano, lepší je dopřát si půlhodinový pobyt v klubu před „plaváním“ a samozřejmě i hodinový pobyt po „plavání“ pro kvalitní aklimatizaci. V dnešní době jsou Baby Cluby v české republice na opravdu vysoké úrovni a součástí bazénů bývají i herny a komorní kavárnička s občerstvením. Děti se tedy nenudí ani pak.

KOJENÍ, velký seznam jak na to?

21. Jak miminko aklimatizovat?

Správnou aklimatizací se vyhnete nemocem. Je nezbytně nutné, abyste po plavání pobyli se svým malým človíčkem minimálně 30 minut, v zimním období pak až 60 minut v teplé místnosti. Dbejte zejména na správné vysoušení uší: Postačí vysušit zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí vysušte jemnější látkovou plenou. V některých klubech se doporučuje z buničniny udělat smotek a ten velmi jemně vložit do ouška a nechat nasáknout vlhkost. Nutné to ale není. Soustřeďte se také na dokonalé vysušení vlásků a chvályhodné je při odchodu použít na vlhké vlásky lehkou čepičku, v zimním období pořádnou beranici. I když dítěti vlásky vysušíte, nebude je mít mokré, ale mohou být stále vlhké. Nebo je naopak, po pobytu v herně, může mít už zpocené.

prostor herny tělocvična 2

22. Jaké dovednosti psychomotorického vývoje je důležité pohybem v různém věku dětí rozvíjet a jak k tomu může přispět plavání?

Metodika kojeneckého a batolecího plavání velmi precizně respektuje psychomotorický vývoj dítěte. Jednotlivé prvky metodické řady se zařazují vždy s vazbou na daný věk a stupeň psychomotorické vyspělosti. Je důležité přizpůsobit jednotlivé prvky u dítěte, které je například nedonošené. Plavání se rozhodně nesnaží žádným způsobem předbíhat vývoj dítěte. Ale dokáže jednotlivé fáze vývoje velmi citlivě podporovat.

23. Je dobré vybírat plavecký klub podle dostupnosti?

Ano i ne – rozhodně je to snazší, ale nejvíce byste stejně měli dbát na kvalitu klubu. Rozhodně ale zvažte dopravu do vybraného plaveckého centra, zda je pro vás pohodlně dostupné, ať už městskou hromadnou dopravou, nebo vlastním autem. Pokud budete cestovat autem, ověřte si také možnost parkování.

24. Bývá součástí klubu kočárkárna?

Součástí každého baby clubu by měl být prostor pro uložení kočárků – dle možností vnitřní kočárkárna nebo aspoň venkovní zastřešený prostor vymezený pro kočárky.

25. Je pro „plavání“ kojenců lepší slaná, nebo sladká voda?

Ano, tohle je častá otázka, kterou rodiče řeší. Ale věřte, že pokud se provozovatel poctivě stará o kvalitu vody, obě varianty jsou pro kojenecké plavání vhodné. Normy nepřipouští v České republice bezchlorovou úpravu vody. Ve slané vodě se sůl elektrolýzou rozkládá na chlor a vzniká tak dezinfekce. Velmi zjednodušeně napsáno: na anodě elektrického článku se vylučuje chlor a na katodě sodík, který se rozpouští do vody. Ve výsledku je situace stejná, jako při dávkování jakéhokoliv chlorového přípravku, kdy vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný se všemi nepříjemnými jevy.

26. Na co se ptát při zápisu dítěte do kurzu?

Nemusíte se ničeho obávat. V dětských klubech mají bohatou zkušenost a při zápisu vám sdělí všechny důležité informace. Kdy a kam dorazit na svou lekci, co přibalit do kočárku, co vzít sebou a které drobnosti vám zpříjemní pobyt. Pokud se vás budou ptát na předchozí zkušenosti s vodou, budou vás informovat o provozním řádu i storno podmínkách, jste v dobrém klubu. Můžete také vyzkoušet ukázkovou lekci zdarma, nebo využijte výhodné storno podmínky prvních lekcí.

27. Jakým baby clubům se vyhnout?

Vyhněte se naopak klubům, kde výuka probíhá formou drilu. Taková metoda nepřinese potěšení vám a už vůbec ne vašemu dítěti.

28. Jaký má být počet dětí ve skupince?

U „vaničkového plavání“ se preferuje intimita. Lekce většinou probíhá za přítomnosti rodičů, dítěte a instruktorky. U „plavání“ na bazénech je to jiné. Pokud si máte své lekce opravdu užít, mělo by množství dětí ve skupince odpovídat velikosti bazénu. Aby se instruktorka opravdu mohla plně věnovat každému dítěti, mělo by být ve skupince nejmladších, což je pět až osmnáct měsíců, maximálně pět dětí. Kvalitní výuka u starších dětí může být orientačně s osmi dětmi.

5 zásad pro plavání s dětmi v zimě

29. Mám očekávat v bazénku hračky a nejrůznější pomůcky?

Poznáte podle nich rovněž kvalitu daného klubu. Poznáte to především podle pestrosti jejich nabídky i opotřebovanosti.

Návštěva v bazénu, který neznáme - na co máme dát opravdu pozor?

30. Jak je to s náhradními hodinami?

Ověřte si, že vámi vybraný klub nejen nabízí náhradní hodiny, ale že i nabídka náhradních hodin je dostatečně široká.

31. Jak je to s možností přesunu termínu v průběhu kurzu?

Kurzy většinou mají minimálně deset lekcí. Je to relativně dlouhá doba, kdy se vašemu dítěti může změnit režim. Zjistěte si, zda ve vámi vybraném klubu bude možný přesun termínu lekce i v průběhu kurzu.

32. Co nemá chybět v kvalitních plaveckých baby clubech?

Nočníky, dětské židličky, přebalovací pulty, fény, sprchy přizpůsobené pro pobyt dětí (v blízkosti ohrádky, podložky…), ohrádky pro děti, bar s hernou, kde si můžete užít aklimatizační dobu po plavání, uzamykatelné skříňky, on-­line systém na náhradní hodiny, vyškolené instruktorky a milý personál, který má dostatek trpělivosti na stálou přítomnost dětí.

33. Jaká je historie „plavání“ kojenců?

Po roce 1990 se stále více a více objevují po celém světě nadšenci, kteří podlehli kouzlu „objetí miminka vodou“. Shodný termín začátků kojeneckého „plavání“ ve světě jsme si potvrdili s kolegy na Mezinárodní konferenci „plavání“ kojenců a batolat, která se konala v říjnu 2014 v Třinci. Přes různé peripetie a ujasňování si podmínek s hygienickou stanicí a nezbytnou konzultací s pediatry se najednou píše rok 2016. „Plavání“ se postupně stává běžně nabízenou aktivitou pro rodiny s dětmi ve všech větších městech. Z prvopočátečního nadšení a hledání se kojenecké a batolecí „plavání“ stává profesionální činností, která je podložená fakty a obrovskými zkušenostmi. V současné době je kojenecké „plavání“ v Česku opravdu na vysoké úrovni. Všechny kluby mají vyškolené instruktorky, které při „plavání“ respektují psychomotorický vývoj dítěte a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor.

 

Baby Club Juklík

O autorce textu: Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík. U kojeneckého a batolecího „plavání“ byla od úplného začátku. „Už od roku 1988. Spolu s Janou Hochovou, Evou Kiedroňovou a Alexanderem Vajdou jsme, tehdy ještě v Československé socialistické republice, vytvářeli první metodické krůčky k této krásné vodní aktivitě. V tomto mimořádně pomohli i dlouhodobě spolupracující lékaři a pediatři – MUDr. Iva Malá a MUDr. Karel Bečka (autor knížky Dítě, průvodce rodičovstvím od početí dítěte do tří let), kteří se svou profesionální kapacitou postavili za „plavání“ dětí. Během 90. let se zpřísňovaly (přibližně 6x) hygienické normy pro veřejně přístupné bazény. S tím se také podařilo postupně stanovit správná a důležitá pravidla pro vodu, ve které se koupají malé děti. Ta se totiž v mnoha parametrech liší od běžné vody ve velkých bazénech.”

Motherbox doporučuje Juklíka, kde je radost být i celý den:-)
PS: Je tam prostě pohoda:-)

Více na juklik