1.  Poradíme, volejte: +420 724 556 796

Jak zavést režim a rituály

Chcete mít spokojené miminko? Tak zaveďte společné rituály. Tohle asi vyčtete všude, ale pravda je, že ono to vážně funguje. Může to být úplně cokoliv. Často se dočtete o těch večerních, jako je koupání, krmení, houpání, uspávání, pohádky na dobrou noc a tak podobně. Tohle u nás samozřejmě funguje také, ale máme i další, o které bych se s vámi ráda podělila. Podle mě je hlavně důležité závést každodenní rituály co nejdříve. Miminka opravdu potřebují řád. Nerozeznávají ještě den a noc, ale určitý režim jim pomůže se zorientovat a pokud ví, co bude po čem následovat, jsou pak klidnější a spokojenější. 

Konkrétní režim jsem nijak neplánovala. Ze začátku to podle mě ani není dost možné. Než se ustálí pravidelnost v kojení, tak to trochu trvá. Navíc Zolinko byl opravdu hodně spavé miminko. Nicméně velmi brzy se mi podařilo objevit pár věcí, které se daly denně opakovat. Tady jsou. Záměrně nejsou seřazeny chronologicky, ale spíš podle toho jak jsou pro mě důležité.

Večerní wellness 

Od prvního dne jsem věděla, že chci koupat denně, i když to někdo nedoporučuje. Jenže zrovna večerní koupání je skvělý záchytný bod, na kterém se dá režim  vybudovat. Takže i kdybych ho měla jen na chvilku namočit do umyvadla, i to se počítá. Problém byl ale v tom, že většinou kolem sedmé hodiny, kdy se zrovna koupání doporučuje, spal. Radím, nenechat se otrávit. Nic se nemá sílit, tak jsme ho ze začátku koupali kdy to prostě vyšlo a na žádnou konkrétní hodinu jsme se neupínali. Nakonec jsem zjistila, že je jedno, v kolik hodin to děláte, ale důležité je, že to probíhá ve stejném duchu a jednotlivé úkony ve stejném sledu. Každý večer, ať už to bylo v sedm nebo v devět, jsme ho dali do vaničky, což miloval od prvního dne, a potom následovala baby masáž, kterou dělám poctivě každý den od narození. Například když mu hladím bříško (vždy po směru hodinových ručiček), tak mu několikrát zopakuji větu „je to příjemný?“ a světe div se, dnes už na to vyloženě čeká a vždycky u toho zakotví. Ví přesně, co po čem následuje. Hlavička, bříško, ruce a nohy, masáž chodidel a pak se otočí na bříško, u toho si čte knížku, masírují se zádíčka a šup do pyžámka. Bezprostředně po tomto ho jdu vždycky nakrmit a pak jde spát. Když byl úplně malinký, houpali jsme ho v zavinovačce, ale asi od druhého měsíce jsme ho jen položili do postýlky a on tam sám usne. Nikdy neprotestuje, protože chápe, že tohle je prostě jeho hodina. Časem se to totiž všechno samo upravilo a dnes koupeme okolo osmé. Když ho ukládám, tak ho hladím po hlavičce, říkám mu, že máma je tady a jak moc ho miluju, zrekapituluji náš den a nakonec mu vždycky řeknu „dobrou noc miláčik“, ať se krásně vyspinká, že zítra si zase budeme hrát a lumpačit.

více na Heels and baby powder / Jak zavést režim a rituály